Q&A webinar – Tips&Tricks

 

qa

 

1. Czy konieczne jest podpisanie umowy powierzenia danych z Microsoft, jeśli używamy w firmie Office 365 i dane są przechowywane na One Drive?

Tak, konieczna będzie taka umowa oraz akceptacja regulaminu (dot. tego jak przetwarzane są dane). Zadba o to Microsoft i będzie wprowadzał jako standard do swoich umów. Warto wówczas zwrócić uwagę na to co jest gwarantowane jako zabezpieczenie tych danych osobowych.

2. Czy przy udzielaniu odpowiedzi na zapytanie ofertowe od Klienta powinniśmy zwrócić się do niego o zgodę na przetwarzanie danych osobowych?

Nie. Jeśli klient sam nas prosi o ofertę to jest to dorozumiana zgoda na to, że chce ją otrzymać. Jeśli jednak to firma chce jako pierwsza przesłać ofertę, zanim ktoś o nią poprosi, musi najpierw zapytać o zgodę na przesłanie informacji handlowej. W sytuacji gdy klient pyta nas o ofertę przez formularz kontaktowy należy go tylko poinformować (obowiązek informacyjny), ze trafi do naszej bazy i jego dane zostaną wykorzystane tylko w celu udzielenia mu odpowiedzi na zapytanie ofertowe.

3.Czy zgodę na przetwarzanie danych można przygotować bez określenia terminu przetwarzania?

Tak, w kontekście marketingowym. Zgoda nie musi wówczas zawierać terminu, dana osoba zgadza się na przetwarzanie danych do momentu odwołania. Inaczej jest jednak w przypadku zgody rekrutacyjnej – tu termin przetwarzania danych musi być wyraźnie określony.

4. Czy powinno uzyskiwać się zgodę na przetwarzanie danych pobranych w celu zawarcia umowy o dzieło? Dane zarówno do celów podatkowych jak i kontaktowych, np. telefon czy e-mail?

Nie trzeba, jeśli chodzi o dane niezbędne do zawarcia umowy. W przypadku gdy chcemy pobrać jakieś nadmiarowe dane – aby np. wysłać newsletter, informację o nowych produktach etc. to wówczas już musimy pozyskać odpowiednią zgodę.